Budowa domu wiąże się z podjęciem wielu decyzji odnośnie rozmieszczenia pomieszczeń, drogi instalacji elektrycznych, wyborem materiałów budowlanych oraz aranżacją wnętrza. Bardzo istotny jest także wybór ogrzewania, które zapewni naszym wnętrzom odpowiednią temperaturę. Oto kilka zalet ogrzewania podłogowego:
1. Równomierne rozchodzenie się ciepła
Podstawową zaletą ogrzewania podłogowego jest równomierny rozkład temperatur w pomieszczeniach oraz równy rozkład ciepła na całej ich powierzchni. Ogrzewanie tradycyjnymi grzejnikami powoduje, że ciepłe powietrze unosi się pod sufit, co zwłaszcza w przypadku wysokich pomieszczeń skutkuje stratami ciepła. W ogrzewaniu podłogowym wyższa temperatura utrzymuje się przy posadzce, co jest również o wiele bardziej komfortowe dla ciała człowieka, które lepiej funkcjonuje, gdy jest cieplej w nogi, a chłodniej na wysokości głowy.
2. Oszczędność energii
Podłogówka może okazać się dużo ekonomiczniejszym rozwiązaniem, niż tradycyjne metody ogrzewania. Dzięki ciepłej podłodze czujemy się w ogrzewanym pomieszczeniu na tyle komfortowo, że możemy obniżyć temperaturę o 2 stopnie, co w skali rocznej powoduje zmniejszenie zużycia energii cieplnej nawet o 15 %.
3. Odnawialne źródła energii
Do wyprodukowania takiej samej ilości ciepła ogrzewanie podłogowe wymaga użycia znacznie niższej temperatury zasilającej, niż grzejniki. Czynnik grzejny wynosi maksymalnie 45 stopni, a w tradycyjnych grzejnikach 60 stopni. Oznacza to, że w ogrzewaniu podłogowym warto wykorzystać odnawialne źródła energii, jak pompy ciepła i instalacje solarne, ponieważ ich sprawność jest najefektywniejsza przy instalacjach niskotemperaturowych.
4. Mniejsza ilość kurzu
Sposób rozprowadzania ciepła w pomieszczeniach ogrzewanych przez podłogę różni się od tradycyjnego ogrzewania poprzez grzejniki. Temperatura posadzki jest wyższa od temperatury powietrza jedynie o kilka stopni, co powoduje mniej dynamiczny ruch powietrza, a co za tym idzie – mniejszą ilość kurzu w domu. Dodatkowo w pomieszczeniach ogrzewanych metodą podłogową powietrze nie wysusza się tak szybko, dlatego to rozwiązanie jest idealne dla alergików i astmatyków.
5. Swoboda aranżacyjna
Tradycyjne grzejniki często są niewygodne podczas urządzania wnętrza domu. Skoro nie można ich usunąć, ani przestawić, aranżacja i kolorystyka wnętrza jest uzależniona od lokalizacji kaloryferów. Ogrzewanie podłogowe jest natomiast zupełnie niewidoczne, co pozostawia dużą swobodę w urządzaniu wnętrz, a projektanci nie muszą już zastanawiać się jak ukryć grzejnik lub wkomponować go w design pomieszczenia.