Montaż elektrycznej maty grzewczej - krok po kroku

Montaż elektrycznej maty grzewczej - krok po kroku

Elektryczne maty do ogrzewania podłogowego, czyli maty grzejne, instalowane są bezpośrednio na posadzce jako element ogrzewania podstawowego lub wspomagającego. Znajdują zastosowanie praktycznie w każdym pomieszczeniu. Składają się z siatek i przewodów umieszczonych pod powierzchnią podłogi. W tym wpisie przedstawiamy krok po kroku montaż maty grzejnej.

5 najważniejszych etapów montażu maty grzewczej

  1. Na początku należy opracować projekt. Prace montażowe zawsze poprzedzone są projektowaniem. Na tym etapie obliczana jest moc grzewcza w pomieszczeniu i dobierane są odpowiednie produkty. Od prawidłowo zaplanowanego układu zależy niezawodna, efektywna i wydajna praca ogrzewania.
  2. Dokonując instalacji maty grzewczej w istniejącym podłożu, niezbędne jest wykucie bruzdy przeznaczonej na rurkę instalacyjną. Prowadzi ona do puszki instalacyjnej montażu termostatu. W rurce będzie znajdować się czujnik temperatury podłogi. Koniec rurki trzeba zaślepić w celu zabezpieczenia przed dostaniem się do jej wnętrza kleju.
  3. Przed położeniem maty grzewczej należy dokładnie oczyścić i zagruntować podłoże.
  4. Na tym etapie można rozłożyć matę grzewczą. Ma ona postać siatki, która rozkładana jest wzdłuż podłoża. Rozłożoną i wstępnie przymocowaną do powierzchni matę pokrywa się warstwą kleju lub masy samopoziomującej. Konieczne jest pokrycie kabla grzewczego.
  5. Po związaniu kleju lub masy samopoziomującej można przejść do układania płytek, paneli lub innych materiałów wykończeniowych.

Wskazówki i porady

Dokonując montażu maty grzejnej, zawsze należy postępować zgodnie z zaleceniami producenta. Również podczas układania podłogi, np. paneli podłogowych, należy postępować zgodnie z załączonymi do produktu instrukcjami. To gwarancja, że cały system będzie działał poprawnie.

Podczas montażu maty grzejnej trzeba zachować bezpieczną odległość od takich elementów jak np. studzienki ściekowe, stojące umywalki czy inne elementy przytwierdzone na stałe do podłoża. Jest to ważne, ponieważ w przypadku ewentualnej wymiany czy naprawy tych elementów istnieje ryzyko mechanicznego uszkodzenia maty.

Warto również dodać, że maty grzewcze mogą być układane nawet na istniejących podłogach drewnianych czy betonowych.

Pliki (1)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl