Jak sterować ogrzewaniem podłogowym?

Jak sterować ogrzewaniem podłogowym?

Ogrzewanie podłogowe to coraz częściej wybierane rozwiązanie. Jest ono chętnie stosowane ze względu na liczne zalety. Ogrzewanie podłogowe zużywa bowiem mniej energii niż inne systemy ocieplania i nie jest związane z wykorzystaniem widocznych elementów, takich jak kaloryfery. Ponadto zapewnia ocieplenie tej części domu czy też mieszkania, która przy innych sposobach ogrzewania może pozostawać chłodna. Korzystanie z ogrzewania podłogowego wiąże się z koniecznością sterowania tym systemem po to, aby odpowiednio regulować temperaturę i dostosowywać poziom ogrzewania do potrzeb mieszkańców.

Specyfika ogrzewania podłogowego

Charakterystyczną cechą ogrzewania podłogowego jest to, iż jego nagrzewanie i stygnięcie to dość powolne procesy, które wymagają trochę czasu. Jeśli więc spodziewamy się, że za niedługo nastąpi ochłodzenie lub ocieplenie, to warto zadbać o to, by z wyprzedzeniem został zmieniony stopień ocieplenia pomieszczenia. Zarówno po to, żeby nie zaskoczył nas mróz, jak i po to, żeby pokoje nie miały zbyt wysokiej temperatury, kiedy na zewnątrz będzie ciepło i słonecznie – tak ze względu na warunki funkcjonowania, jak i ze względu na koszty ogrzewania. 

Ogrzewanie podłogowe może być dostosowywane do zmian temperatury na dwa sposoby. Jednym z nich jest układ regulacji pogodowej. Wyposażony jest on w zewnętrzny czujnik, dzięki któremu możliwe staje się mierzenie temperatury poza domem czy też mieszkaniem. System ogrzewania nie czeka wtedy na nagrzanie lub ochłodzenie się murów, tylko od razu reaguje na zmiany pogody zachodzące na zewnątrz. Inaczej jest z termostatem. Urządzenie to dostosowuje poziom ogrzewania nie do temperatury panującej poza budynkiem, tylko do temperatury panującej we wnętrzu budynku.

Istotną rzeczą związaną z ogrzewaniem podłogowym jest także to, że często jest ono jedynie uzupełnieniem innych sposobów ogrzewania. Najlepiej łączy się z tymi niekonwencjonalnymi. Jeśli do tego dochodzi, to woda w instalacji ogrzewania podłogowego powinna być chłodniejsza od tej obsługującej pozostałe systemy grzewcze.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl