Rodzaje ogrzewania podłogowego

Rodzaje ogrzewania podłogowego

Ogrzewanie podłogowe jest popularnym sposobem na rozprowadzanie ciepła w pomieszczeniach, który jest nie tylko wygodny, ale także bardzo efektywny. Osiągnięcie znakomitego rezultatu nie wymaga wykonywania skomplikowanej instalacji grzewczej, w zupełności wystarczy użycie nowoczesnych mat grzejnych. Przyjrzyjmy się bliżej zaletom ogrzewania podłogowego i sprawdźmy, na jakie jego rodzaje możemy się zdecydować.

Zalety ogrzewania podłogowego

Ogrzewanie podłogowe jest sposobem na uzyskanie w budynku optymalnego rozkładu temperatur. Dzięki temu, że ma ono znaczną powierzchnię, powietrze rozgrzewa się równomiernie, a odpowiedni efekt uzyskujemy nie tylko w sąsiedztwie grzejników, ale w niemal każdym zakątku pomieszczenia. Przy ogrzewaniu podłogowym unikamy także roznoszenia po pomieszczeniu zanieczyszczeń, a jego aranżacja będzie znacznie łatwiejsza, ponieważ nie ma konieczności zajmowania ścian tradycyjnymi grzejnikami. Plusem ogrzewania podłogowego jest także fakt, że duża rozgrzana płaszczyzna podnosi temperaturę nawet wówczas, gdy jej ciepło nie różni się jeszcze znacząco od otaczającego ją powietrza. Ogrzewanie podłogowe będzie więc efektywne już przy niskiej różnicy temperatur, nie musi się więc rozgrzewać tak mocno, jak tradycyjne grzejniki.

Elektryczne ogrzewanie podłogowe

Tradycyjnym sposobem na montaż ogrzewania podłogowego jest zatopienie w podłodze skomplikowanego układu rur, które podłącza się do systemu c.o. Takie rozwiązanie wymaga jednak znacznej ingerencji w strukturę budynku i poważnej jego przebudowy, jest więc wybierane głównie w nowo budowanych domach. W istniejących już budynkach podobny efekt można osiągnąć, używając elektrycznych mat grzewczych. Mogą one być zatopione w cienkiej warstwie zaprawy układanej np. przy montażu terakoty. Maty elektryczne sprawdzą się także w nowych budynkach, zwłaszcza tam, gdzie nie ma możliwości podniesienia podłogi. System elektrycznego ogrzewania podłogowego pozwala na uzyskanie takich samych rezultatów co podłogowe ogrzewanie wodne, jego montaż jest jednak znacznie prostszy i tańszy. Eksploatacja mat grzejnych nie jest również zbyt kosztowna, ponieważ są one efektywne już przy niewielkiej różnicy temperatur, do której osiągnięcia nie potrzeba dużej ilości energii.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl