Ogrzewanie podłogowe jest rozwiązaniem, które zapewnia wysoki komfort grzewczy i cieszy się dużą popularnością. Metoda ta pozwala także na oszczędność energii - zasada działania tego ogrzewania opiera się na zjawisku konwekcji oraz promieniowania. W jaki sposób jest zbudowany system ogrzewania podłogowego i z jakich elementów się składa? Poznaj odpowiedź na te pytania!
Dlaczego ogrzewanie podłogowe?
Ogrzewanie podłogowe jest rozwiązaniem, które doskonale sprawdzi się w budynkach jednorodzinnych. Zastosowanie tego rozwiązania pozwala cieszyć się wysokim komfortem cieplnym w każdych warunkach.
Kiedy korzystasz z innych metod ogrzewania, takich jak ogrzewanie centralne czy kominek, ciepło nie jest równomiernie rozprowadzane. W przypadku ogrzewania podłogowego ciepło jest równomiernie rozprowadzane po cały budynku, więc przebywanie w każdym miejscu jest przyjemne!
Elementy systemu ogrzewania podłogowego
Głównym elementem każdego systemu ogrzewania są elementy, które rozprowadzają ciepło. W zależności od tego, jaką metodą będzie doprowadzana energia, mogą to być specjalne kable grzewcze lub rury przewodzące ciepłą wodę.
Kable oraz maty grzejne są stosowane tam, gdzie energia elektryczna zapewnia ciepło Są to specjalne kable wykonane z przewodzących ciepło materiałów, które układa się na etapie wylewania posadzki betonowej. Czym różnią się kable od mat? W przypadku mat kable są już ułożona na podkładzie, co znacznie skraca czas potrzeby na instalację. W przypadku rur z ciepłą wodą należy dodatkowo zadbać o to, aby woda była regularnie nagrzewana, na przykład przez bojler podłączony do kotła na paliwo stałe lub inny rodzaj opału.
W skład systemu grzewczego wchodzi także izolacja, która jest kładziona pod kablami lub rurami. Dzięki temu ciepło rozprowadzane jest tylko do góry. W przypadku systemów ogrzewania podłogowego warto zainstalować także termostat, który zapewni optymalną temperaturę.
Ogrzewanie podłogowe jest system, którego montaż nie jest mocno skomplikowany, z pewnością warto się na nie zdecydować!